Haber Detayı

Microsoft Windows 10 İşletim Sistemine Ait Bazı Kaynak Kodlar Sızdırıldı!
Okunma : 2622 03.07.2017 11:33:04
 Süresiz Yayın
Microsoft’un en son çıkarmış olduğu Windows 10 işletim sistemine ait gizli kaynak kodları sızdırılarak BetaArchive internet sitesinden yayınlandı.

Microsoft’un en son çıkarmış olduğu Windows 10 işletim sistemine ait gizli kaynak kodları sızdırılarak BetaArchive internet sitesinden yayınlandı. İddialara göre 32 TB olan bu veri arasında Microsoft mühendisleri tarafından yaratılan hata ayıklama için kullanılan Windows 10 ve Server 2016 sürümlerinin de olduğu kaydedildi. Dahası veriler içinde PnP kodları, Windows 10 donanım sürücüleri, USB ve Wi-Fi yığınları, donanım sürücüleri ve bazı ARM OneCore kernel kodları da bulunmakta.

 

Bu dosyalar dışında, Windows 10 "Redstone" ön test sürümü ve piyasaya çıkarılmamış olan 64-Bit Arm sürümleri de mevcut.

 

Sızdırılan dosyaların bazı bölümleri aşağıdaki resimde gözükmektedir.

 

 

Yaşanabilecek en kötü senaryo ise, bu bilgileri elinde bulunduran herkes, güvenlik açıklarını arayarak, daha önce yaratılmamış zararlı yazılımlar üretip, dünya çapında Microsoft sistemlerine saldırabilir/zarar verebilir.

 

Microsoft web sitesindeki açıklamaya göre, sızdırılan veriler olduğu doğrularken, sızdırılan bu Shared Source Kit’ in sadece özel müşteriler, kurumsal kurumlar, devletler ve hata ayıklayan iş ortakları tarafından kullanıldığını belirtiyor.

 

Son güncellemeye göre, BetaArchive sitesinin yaptığı açıklamada; söz konusu olan dosyaların sadece 1.2gb olduğu FTP sunucularından ve forum sitesinden kaldırıldığı açıklandı.

 

 

Çeviri: BGYS Ekibi

Kaynak:

https://www.microsoft.com/en-us/sharedsource/

http://www.theregister.co.uk/2017/06/23/windows_10_leak/

https://mspoweruser.com/windows-10-forcibly-open-sourced-massive-32-tb-leak-may-not-big-deal/

http://thehackernews.com/2017/06/windows10-builds-source-code.html

https://www.theverge.com/2017/6/24/15867350/microsoft-windows-10-source-code-leak