Haber Detayı

İnternete Bağlanan "Diş" ile yediğiniz besinlerin takibi artık mümkün
Okunma : 1486 16.04.2018 23:03:29
 Süresiz Yayın 27.05.2018 03:41:15
Bilim adamları ne yediğinizi izleyebilecek, dişe takılan internet etkileşimli minik sensörler geliştiriyorlar!

Bilim adamları ne yediğinizi izleyebilecek, dişe takılan internet etkileşimli minik sensörler geliştiriyorlar!


Kablosuz gerçek zamanlı izleme yapılmasına imkân veren minik sensörler ile, diyet ve sağlık arasındaki ilişkinin daha net anlaşılabileceği ifade ediliyor.


Diş üzerine monte edilmiş minyatür bir sensör. Fotoğraf: SilkLab, Tufts Üniversitesi

Kablosuz sensörler artık her yerde!


    Sensörler, fiziksel aktivitelerimizden, okyanuslarda meydana gelen değişikliklere kadar birçok farklı ortamdan sürekli ve kesintisiz bir bilgi akışı sağlamakta. Bilim adamları şimdi de bu küçük bir veri toplama aracını şu ana kadar hiç akla gelmeyecek bir alan için geliştirdiler: "Dişlerimiz"

2*2 mm boyutunda üretilen bu cihaz, ortamındaki kimyasalları tespit eden bir polimer filminden olmakta. Anten görevi yapan iki adet kare şeklindeki altın yüzük arasında kalan sensör, akıllı telefon ya da tablet gibi bir dijital cihaza veri iletebilmekte. İç tabakanın algıladığı bileşenin türü algılayıcıların ilettiği radyo frekans dalgalarının yoğunluğunu belirlemekte. Örneğin orta tabaka tuz veya alkol algılarsa, sensörün elektriksel özellikleri değişecek ve bu da sensörün farklı yoğunlukta bir radyo frekansı iletmesine neden olacaktır. Besin ve diğer kimyasal bileşenlerin tespit yöntemi bu şekilde olmaktadır. Ayrıca, sensör etrafımızda bulunan radyo frekansı sinyallerini kullandığından (RFID) farklı bir güç kaynağına ihtiyaç duymaz.

Araştırmacılar bu sensörü, ağız gargarası kullanan, alkol ve sıvı gıda tüketen insanlar üzerinde test ettiler. Her bir durumda bu sensör insanların tükettiği bütün besinlerin türlerini tespit etti.

Bu üretilen sensörler sayesinde, sağlık hizmetleri ve klinik araştırmacılar diyet ve sağlık arasındaki ilişkiyi daha net tanımlayabilecek ve uzun vadede tüketilen besinlerin vücudumuza etkileri bilimsel olarak izlenebilecek gibi görünüyor.

Önceki yıllarda bilim kurgu tasarısı gibi görülen akıllı sensörlerle donatılmış ve nesnelerin interneti(IoT) sayesinde çevredeki diğer akıllı ürünlerle de etkileşim içinde olabilen giyilebilir cihazlar önümüzdeki süreçte çok farklı çeşitlerde karşımıza çıkacak gibi görünüyor.
Eğer yeterli siber güvenlik önlemleri alınmazsa kıyafetlerimizin bir bilgisayar korsanı tarafından kontrol edilmesi ise hiç de şaşırılacak bir durum değil. İnternet ile etkileşimi olan her bir uygulama ve/veya donanımı kullanırken mutlaka dikkatli olmalı veri şifreleme konusunda daha hassas davranmalıyız.


Hazırlayan:  BGYS Birimi


Kaynaklar:

https://hackaday.com/2018/04/01/the-iot-internet-of-teeth/
http://www.sciencemag.org/news/2018/03/tiny-sensor-your-tooth-could-help-keep-you-healthy
https://now.tufts.edu/news-releases/scientists-develop-tiny-tooth-mounted-sensors-can-track-what-you-eat
http://now.tufts.edu/articles/tooth-tattoo